رفیق حسن طباطبائی

رفیق حسن طباطبائیآدم هائی هستند که «تاریخی» اند. حسن طباطبائی هم از این دسته آدم هاست. او جزو همافرانی بود که در شب تاریخی بیست و دوم بهمن، به همراه رفیق شهید محمد شفیع والی، جرقه های قیام مسلحانه را در پادگان فرح آباد و در مقاومت انقلابی در برابر مزدوران گارد سلطنتی برافروختند.
رفیق حسن طباطبائی سرگرد همافر، در قسمت شارژ الکتریکی هواپیماهای نظامی قبل از پرواز در فرودگاه مهرآباد کار می کرد و با رفیق محمد شفیع والی که او نیز با درجۀ سرگردی، پست فرماندهی کنترل پرواز هواپیماهای نظامی این فرودگاه را به عهده داشت در ارتباط بود.

این دو همافر انقلابی و کمونیست که در مسیر مبارزه برای سوسیالیسم، محو هرگونه دستگاه سلطۀ اقلیت بهره کش بر اکثریت مردم و در این رابطه، انحلال ارتش جدا از مردم و تکیه انقلاب بر کارگران و توده های مسلح را می خواستند، در مقابل بازسازی ارتش درهم شکستۀ رژیم سرمایه داری شاه توسط رژیم سرمایه داری خمینی به مقاومت آگاه گرانه و سازمان گرانه پرداخته، ماهیت شوراهای اسلامی پرسنل ارتش و تلاش رژیم برای گسترش آنها را افشا کرده و علارغم مراقبت شدید دستگاه های جاسوسی رنگارنگ رژیم، نشریۀ انقلابی «اتحاد پرسنل متعهد ارتش» را در میان کارکنان فرودگاه مهرآباد و چندین پادگان توزیع می کردند. رفیق حسن که مسئولیت پخش این نشریه را به عهده داشت، با وجود آگاهی از خطر بسیار عظیم چنین وظیفه ای، در پذیرش مسئولیت و انجام آن کوچک ترین تردیدی به خود راه نمی داد. او به همراه رفیق دلیرش محمد شفیع والی و دیگر هم رزمان، با هُشیاری و مهارت، تور جاسوسان درون ارتش را خنثی می کرد، خود فروختگان حزب اللهی، توده ای و اکثریتی را که در تلاش ضد انقلابی برای تبلیغ حمایت از رژیم ولایت فقیه، در درون ارتش نیز با یک دیگر مسابقه گذاشته بودند، افشا می کرد و با شجاعت تمام وظیفۀ خطیر و بسیار مهم تبلیغ و ترویج کمونیستی در درون ارتش را به پیش می برد.
در پائیز سال 60 رفیق حسن به همراه رفیق محمد شفیع والی، به هنگام حمل بسته های اعلامیه سازمان و نشریۀ «اتحاد پرسنل متعهد ارتش» به دست پاسداران رژیم گرفتار آمد و با حساسیتی که رژیم نسبت به ارتش داشت، به زیر خشن ترین و فجیع ترین شکنجه ها کشانده شد تا شاید سر نخی از روابط خود را در درون ارتش و نیز در ارتباط با سازمان برملا کند.. لیکن همۀ تلاش های رژیم اسلامی بی ثمر ماند. رفیق «حمید» نیز همچون هم رزم قهرمانش «اسکندر»، بیهوده نام پرسنل متعهد را روی خود نگذاشته بود. او با تعهدی کامل در مقابل مردم ستم دیدۀ کشورش و با ایمان استوار به سوسیالیسم، که تنها راه رهایی انسان ها از هر گونه ستم سیاسی و طبقاتی است، با مشت های گره کرده، سینه ای جلو داده و سری افراشته، در برابر جوخۀ تیرباران ایستاد. او با الهام از خسرو روزبه، مرگ سرخ را پذیرا شد تا مبارزه علیه اطاعت کورکورانه در ارتش پایدار بماند. تعهد، پیگیری و جسارت انقلابی این رفیق قهرمان، اینک برای همۀ رفقائی که در درون نیروهای مسلح به وظایف انقلابی خود ادامه می دهند، سرمشقی است که راه پیروزی را نشان می دهد.

Advertisements

پاسخ

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s