رفیق یوسف آبخون

رفیق یوسف آبخون در سال 1337 در یک خانوادۀ زحمتکش در شهر آمل به دنیا آمد. در کودکی پدر خود را از دست داد و برای تأمین مخارج زندگی خود و خانواده اش ناگزیر به کار شد. رفیق یوسف همراه با کار به تحصیلات خود ادامه داد و موفق به اخذ دیپلم گردید و سپس وارد دانشگاه شد. سال های تحصیل در دانشگاه با سال های توفان انقلابی در کشور ما همراه گردید. از این پس رفیق یوسف تمام توان و انرژی و استعداد خود را در خدمت انقلاب قرار داد و تا آخرین لحظۀ زندگیش فعالیت انقلابی و مبارزه در راه پیش بُرد اهداف انقلابی کارگران و زحمت کشان تنها حرفۀ او بود که به عنوان یک کادر انقلابی جنبش کمونیستی و سازمان ما با صداقت و انضباط فوق العاده آن را به پیش برد.


رفیق یوسف (محسن) از دوران دبیرستان و از سال های 55 به بعد به جنبش انقلابی روی آورد. در این دوره با محافل مترقی از هنرمندان سازمان چریک های فدائی خلق ارتباط یافت و از این طریق به فعالیت های آگاهگرانه علیه رژیم شاه پرداخت. با اعتلای انقلابی سال 56 در سازمان دهی مبارزات توده ای فعالانه شرکت نمود و یکی از عناصر اصلی در سازمان دهی شوراهای محلی و کمیته های آذوقه رسانی و نفت در شهر آمل بود. رفیق یوسف در جریان آزاد سازی شهر آمل توسط مردم نقش به سزائی داشت. بعد از قیام 22 بهمن سال 57 فعالیتش را با سازمان فدائی ادامه داد. پس از اعلام موجودیت راه کارگر در سال 58 به سازمان ما پیوست و یکی از اولین رفقائی بود که در شهر آمل و مازندران به سازمان دهی تبلیغات حول خط و برنامۀ سازمان ما پرداخت. رفیق یوسف با دقت و استعداد و انضباطی که داشت در بخش تدارکاتی به فعالیت پرداخت و بارها به دلیل شایستگی هائی که از خود نشان داد مورد تشویق سازمان قرار گرفت. رفیق در هر حوزه از فعالیت انقلابی خستگی نمی شناخت و او بود که بعد از هر روز کار طولانی و دشوار با دقت و نظم به سر و سامان دادن کارها می پرداخت، با دقت و هوشیاری و انضباطی که رفیق یوسف در این حوزه از فعالیتش داشت، وظیفۀ دشوارترین مآموریت های تدارکاتی تا سال 62 به عهدۀ وی سپرده می شد و به جرأت می توان گفت که حتّی در جزئی ترین موارد غفلتی از خود نشان نداد، بدون تردید، بدون انضباط و دقتِ رفیق یوسف پیش برد بخش اعظم فعالیت های تدارکاتی سازمان ما در منطقۀ مازندران امکان پذیر نبود.
با شروع سرکوب وحشیانۀ رژیم در سال 60 ناگزیر به ترک منطقه گردید و با سازمان دهی وسیع امکانات، بسیاری از رفقای هم رزمش را از تیغ ضربات دشمن در امان نگاه داشت. با سمت گیری کارگری در فعالیت سازمان ما و در سال 61 به استقرار در محلات کارگری پرداخت و در سازمان دهی کارگری و توده ای نیز توان و استعداد شایسته ای را از خود نشان داد.
صمیمیت، خلوص و انضباط در فعالیت انقلابی از خصوصیات برجستۀ رفیق یوسف بود و از این نظر از محبوبیت بسیاری در میان رفقایش برخوردار بود.
رفیق یوسف در اواخر سال 65 به دنبال یک تعقیب و مراقبت گسترده و طولانی، به دام پلیس سیاسی رژیم اسلامی گرفتار شد. او با تحمل یک دورۀ طولانی شکنجۀ وحشیانه دشمن، بدون آن که مزدوران رژیم بتوانند ارادۀ آهنینش را درهم بشکنند، با لبی خاموش و سینه ای مملو از اطلاعات تشکیلاتی در شهریور ماه سال 67 به جوخه های اعدام سپرده شد. رفیق یوسف با قامتی افراشته و سرفراز همراه با هزاران انقلابی و کمونیست به شهادت رسید، اما یاد او همواره در قلب ما زنده است. یادش گرامی.

پاسخ

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s